1. خانه
  2. روانشناسی ثروت
  3. چطور انگیزه ایجاد کنم تا حرکت کنم ؟

چطور انگیزه ایجاد کنم تا حرکت کنم ؟

چطور انگیزه ایجاد کنم تا حرکت کنم ؟

چکارهایی میتونیم انجام بدیم

که از دور شدن یک رنج به نزدیک شدن به یک لذت برسیم. مثلا در مورد وزن کردن نوشتیم که آقا من اگر این روش نادرست تغذیه و کم تحرکی رو انجام  بدم در  5 سال آینده چه بلایی سرم میاد و اگر درستش کنم در 5 سال آینده چه موفقیت هایی کسب میکنم .

اما 

در ادامه ی اون تمرین باید بنویسیم که برای فرار از این رنج و رسیدن به این لذت، چه کارهای عملی رو الان میتونم انجام بدم.

من نمیدونم دقیقا چه اقدامات عملی میتونم انجام بدم

مشکلی نیست هر چیزی که در همون لحظه به ذهنت میاد رو بنویس (باید تکامل طی بشه)

مثلا مینویسی باید فلان دوره آموزشی رو برم  و یاد بگیرم، یا فلان مهارت یاد بگیرم، فلان باور رو بیشتر کار کنم روش. در نهایت یک یا چندین اقدام عملی رو احتمالا میدونید باید انجام دهید تا از این رنج فرار کنید و به سمت لذت حرکت کنید.

اگر شما به مدت 21 روز بخونید که آقا اگر درست عمل نکنم در 5 سال آینده چه بلاهایی سرم میاد و اگر درست عمل کنم چه اتفاقای خوبی میوفته و برای فرار از این رنج و رسیدن به این لذت الان میدونم چه کارهایی رو باید انجام بدم .

اگر 21 روز هر روز صبح این تمرین رو بخونیم و این اقدامات رو شروع کنیم به انجام دادن به شکلی که تبدیل بشه به یک عادت، حداقل 21 روز باید اینکار انجام بشه،  اونوقته که نتایج شروع میکنه به ایجاد شدن .

وقتی عملی انجام نمیشود

یعنی جای اهرم رنج و لذت درست شکل نگرفته و انگیزه ای بوجود نیومده . وقتی که شما این اهرم رو درست ایجاد کنی باید منجر به عمل بشود. منجر به یک کار و اقدام عملی در راستای رسیدن به اهداف، اگر نشده یعنی هنوز توی اون قسمت نیاز داری بیشتر روی خودت کار کنی.

چطور ؟

با مطالعه کردن و توضیحات بیشتر دادن در مورد اینکه اگر من عمل نکنم در 5 الی 10 سال آینده چه بلاهایی سرم میاد  و اگر درست عمل کنم چه موفقیت هایی کسب میکنم.

یعنی باید هی بیشتر و بیشتر روی نوشتن و پیدا کردن مثال هاش کار کنیم، برای انگیزه دادن به خودمون. زمانی که به یک حد مناسب انگیزه بدهیم تبدیل میشیم به آدمی که داره در مسیر درست حرکت میکنه، نه اینکه فقط حرف میزنه .

تا وقتی که

انگیزه ها درست هستند و داریم اهرم رنج و لذت رو کار میکنیم یک انگیزه ای در من ایجاد میشود برای حرکت کردن و تا وقتی که دارم حرکت میکنم نتایج بوجود میاد .

اگر روی ذهنمون کار نکنیم برمیگرده به عادت اولیه و اگر میخوایم این تغییرات دائمی باشن باید اهرم رنج و لذت رو دائمی انجام بدیم. یعنی 21 روز شروع میکنیم و هرچند وقت یکبار، هر دو هفته یکبار، هر هفته یکبار و اگر نیازه هر روز ببینیم تا زمانی که انگیزه باشه.

خودم میفهمم انگیزه رو دارم یا نه و وقتی میبینم انگیزه کم میشه، دوباه باید اهرم رنج و لذت رو کار کنیم. و اگر همیشه کار کنیم این عادت باهامون میاد .

نمیتونی حرکت نکنی

زمانی که جایگاه رنج و لذت در ذهن شما به درستی تغییر میکند شما نمیتوانید حرکت نکنید !!!!

در نهایت

باید اعمال و رفتار ما تغییر کنه. یه سریا دوست دارن بشینم روی باور هام کار کنم یه کیسه پول از اون بالا بیوفته پایین !  میگیم همچی باوره یعنی هیچکاری نکنیم 🙂

جمله ی خیلی کلیدی

خیلی از ماها به جای اینکه خودمون رو با قوانین وفق بدیم دوست داریم قوانین با اون چیزی که ما دوست داریم وفق پیدا کنه

این اصلا شدنی نیست و نمیشود و یک مسیر کاملا نادرست و توهم است

اگر من دارم روی باور هام کار میکنم باید تبدیل بشود به یک عمل، باید تبدیل بشود به حرکت کردن، باید تبدیل بشود به یک رفتار متفاوت.

اگر نشده یعنی من هنوز روی این موضوع کار نکردم. اینکه من مثل قبل رفتار کنم و منتظر باشم نتایج تغییر کنه امکان پذیر نیست و یک قانون است.

بنابراین در داستان ثروت میخوایم از فقر به ثروت حرکت کنیم ولی همون ترس هارو داریم ! همون رفتارهارو داریم، نمیایم روی خودمون کار کنیم، نمیایم در فروش باور های بهتری ایجاد کنیم.

زمانی که من بیام در فروش باور های دیگه ای رو ایجاد کنم، رفتارم تغییر پیدا میکنه. اعمال، رفتار و واکنش هام تغییر پیدا میکنه. اگر رفتار، اعمال و واکنش ها مثل سابقه، یعنی هنوز باور ها تغییری نکرده، درسته داریم روشون کار میکنیم اما تغییر رخ نداده.

مثلا  یادگیری سئو و طراحی سایت

زمانی که تصمیم گرفتم سئو و طراحی سایت رو یاد بگیرم و جایگاهش در ذهنم شکل گرفت با اینکه صفر صفر بودم و هیچ تخصصی در برنامه نویسی نداشتم. یه دوره تهران شرکت کردم و برای یادگیری هر هفته از رفسنجان میرفتم تهران و بعد از 3 ماه اولین قرار داد طراحی سایت بستم و بعد از 6 ماه هم اولین قرارداد سئو.

مهاجرت 

من تا قبل از اون تصمیم نشده بود تنها و بدون خانواده حتی 3 روز یه شهر دیگه باشم. دورترین فاصله ای تنها رفته بودم و به عهده خودم بود تصمیم ها با دوستم از رفسنجان رفتم کرمان برای خرید لباس .

ولی در 22 سالگی تصمیم گرفتم برم شیراز و مهاجرت کنم و حدود 7 ماه شیراز بودم، بعد از اون هم مجدد حدود 7 ماه تهران بودم ، حتی 1 ماه هم تنها بدون تور  گردشی و برنامه خاصی 1 ماه ترکیه بودم .

رفتارها تغییر کردن

رفتارهای قبلیم کاملا تغییر کرد، نه یک تغییر چند درجه ای یک تغییر واقعا اساسی که شخصیت عوض شد و عمل کاملا متفاوت شد .

من انقدر روی باور هام کار کردم

که مطمئن شدم میتونم یه بیزینس برای خودم بزنم و از تمام شرکت هایی که بودم استعفا دادم برای موفق شدن در مسیری متفاوت که بیزینس خودم باشه و خودم مدیریت کاملش رو انجام میدم و کارمند و حقوق بگیر کسی نیستم .

من با درآمد ماهی 10 الی 15 میلیون از 6 الی 8 تا شرکت که به عنوان مشاور فعالیت میکردم استعفا دادم  و حرکت کردم در مسیر جدید .

ایمانی که عمل میاورد درست است. 

حتما بنویس

در اهرم رنج و لذت بنویس که اگر حرکت نکنم و عمل نکنم چه بلایی سرم میاد و اگر حرکت کنم چه نتایجی بدست میارم .

میخوای چنین کاری انجام بدی ؟ اوکی بنویس چه کارهایی همین الان میتونی انجام بدی با همین چیزایی که داری و شرایط کنونی .

نبود که برم وام بگیرم و پول قرض کنم برم یه شهر دیگه، وقتی رفتم شیراز یکی از دوستای قدیمیم اوکی داد که بیا پیشم یه مقدار هم کرایه بده و من با همون پولایی که در میاوردم چنین کاری کردم.

وقتی رفتم تهران رفتم یه اتاق 2 تخته رو با دوستم اجاره کردم با همون درآمدهایی که داشتم.  با همون چیزا و همون شرایطی که داشتم.

اصلا نگیم میخوام فلان کاره رو بکنم ولی فلان سرمایه رو میخواد، فلان ارتباطه رو میخواد، این شرایطه رو میخواد.

نه، وقتی که داری روی خودت کار میکنی و اهرم رنج و لذت کار میکنی یه سری ایده های عملی رو میدونی، در حد کتاب خوندن، یادگیری و . . . برای هر هدفی که هست.

قدم اول چه زمانی گفته میشه ؟

وقتی که روی باور هات کار میکنی و اهرم رنج و لذت رو به درستی پیاده میکنی، به مرور وقتی تکرار میکنی ایده های عملی میاد تو ذهنت و کارهای عملگرایانه بهت گفته میشه .

اینکه بعدا جه کارهایی باید انجام بدی رو بعدا بهت گفته میشه (بحث مدار ها و تکامل) .

باید انقدر اهرم رنج و لذت رو خوب کار کنی تا تبدیل بشه به اقدام.اقدام روزانه ! اگر اقدام و حرکت روزانه نیست این یک توهمه که به موفقیت برسیم .

در اصل

احساس سرزندگی و شور و شوق باعث حرکت میشود ، یعنی زمانی روی باور هامون کار میکنیم و اهرم رنج و لذت رو ایجاد میکنیم باعث ایجاد انگیزه و شور و شوق در زندگی و در نهایت منجر به حرکت و عمل میشود . (تا زمانی انگیزه و احساس شور و شوق نیست که حرکت نمیکنیم)

کسی که درست اهرم رنج و لذت رو به خوبی اجرا نکرده، کار و حرکت فیزیکی رو به عنوان زجر میبینه. کسی که اهرم رنج و لذت رو به خوبی اجرا کرده وقتی کاری رو انجام میده (حتی از نظر فیزیکی سنگین) اتفاقا ذهنش میگه که آفرین داری کار درستی انجام میدی و اصلا احساس رنج نمیکنه و خیلی هم کار لذت بخشی واسش هست.

ما برای سلامتی فیزیکی مگه کاری انجام میدیم ؟

یه نگاه اشتباه اینه که مگه ما برای سلامتی جسمیمون کاری میکنیم که بدنمون به این خوبی کار میکنه ؟ باید بگیم شما کافیه یه مدت زمانی هیچ کار فیزیکی ای انجام ندی میبینی که زخم بستر میگیری ! داریم میبینیم که خیلی از بیمار ی هایی که در قرن جدید شاهدش هستیم به خاطر کم تحرکی است که پزشکا الان دارن شدیدا پیشنهاد میکنند حداقل روزی 1 ساعت پیاده روی رو به زندگیتون اضافه کنید !  کم تحرکی باعث غلظت خون و کسلی و بی حالی میشه که تنها راه حلش همون پیاده روی و ورزش است تا بدن ضعیف !

اینکه یکسری کارها داره نتیجه مناسبی داره یعنی یک مسیر درستی داره طی میشه که میشه مثل همین موضوع ناخودآگاه درست طی میشه ولی داره درست اتفاق میوفته و داره واسش کارهایی انجام میشه . شما غذای نامناسب بخور، هیچ حرکتی نکن ببینیم سلامتی جسمت به چه روزی میوفته .

اینکه ما تغذیه درست رو به عنوان یک کار نمیشناسیم این یک اشتباه در طرز فکر است ! (در اصل تبدیل به یک عادت شده و یک رفتار و عمل است)

راحتی و تلاش فیزیکی متفاوت هستند

بعضی ها در این مباحث این دیدگاه رو دارند که زمانی میگیم راحت به چیزی برسیم یعنی تلاش فیزیکی نداشته باشیم !!!! در اصل باید به این موضوع نگاه کنیم مثلا میخوایم به درآمد 50 میلیون در ماه برسیم، اینکه یه شغل داشته باشیم که همش سخت میگذره و خسته میشیم مسیر درستی است یا اینکه از شغل و کار خودمون لذت ببریم ؟  (گرچه آدمی که داره بهش سخت میبره و بجای لذت، زجر میکشه هیچوقت به چنین درآمدی نمیرسه هرچقدر هم تلاش کنه)

راحتی به معنای اینکه یه کار رو انجام میدیم و داریم ازش لذت میبریم ! اصلا به این معنا نیست هیچ کاری انجام ندیم .

و یک لول بالاتر اینه : من اصلا میتونم این کار رو انجام ندم ؟ مثلا میتونم ورزش نکنم ؟ میتونم نقاشی نکنم ؟ میتونم فیلم نسازم ؟  و  در نهایت میبینیم که اون فرد نمیتونه اون کار رو انجام نده !

 در حقیقت

اینکه من دارم زجر میکشم  بخاطر باورهای نادرست و جایگاه اشتباه اهرم رنج لذت، باید درست شود. زمانی که شما در مسیر درست علایق خودت هستی نمیتونی کاری نکنی و بشینی تو خونه ، نمیتونی بیکار باشی .

 

نوشتهٔ پیشین
تمرین اول عزت نفس
نوشتهٔ بعدی
دلایل موفقیت دیگران رو حدس نزن !!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست