1. خانه
  2. عزت نفس
  3. اعتماد بنفس، فقط ندارد !

اعتماد بنفس، فقط ندارد !

اعتماد بنفس، فقط ندارد !

نکته ی خیلی مهم اینه که بعضی ها در کارهایی که فقط میتونند خوب انجام بدن اعتماد بنفس دارن، اما در کارهایی که خیلی خوب نمیتونن انجام بدن به شدت میترسن، نگرانن ضعیف عمل میکنند.

یعنی مثلا اگه طرف تو درس ریاضی خیلی قوی باشه، سر کلاس ریاضی خیلی اعتماد بنفس داره و محکم میشینه، تا استاد سوال میپرسه نفر اول دستش رو بالا میاره اما تو درسی مثلا علوم که ضعیفه سعی میکنه تو چشم نباشه، یه گوشه میشینه تا کسی بهش کاری نداشته باشه.

این اعتماد بنفس نیست اسمش، اعتماد بنفس یعنی من در هر کاری چه توش قوی باشم، چه ضعیف به محض اینکه اراده کنم و بخوام میتونم قوی عمل کنم. یعنی درسته در بعضی کارها در حال حاضر توانایی خوبی ندارم، اما میدونم که میتونم راه توانمند شدن رو پیدا کنم و در این موضوع هم توانمند بشم.

به این میگن اعتماد بنفس واقعی. چه در کارهایی که قوی عمل میکنم چه در کارهایی که قوی نیستم احساس ارزشمندی رو دارم و میدونم که میتونم با تحقیق و تمرین در اون حوزه هم قوی بشم (یعنی باور موفق شدن هر حوزه ای رو در خودم دارم)

نه اینکه فقط در کاری که خیلی خوب میتونه انجام بده فقط در اون کار اعتماد بنفس داشته و بقیه کارها سرش پایین باشه، خجالت بکشه، نگران باشه.

اعتماد بنفس واقعی یعنی من در اینکار خیلی خوب عمل میکنم، اما در کاری که ضعیف هستم میتونم با تمرین و تلاش و آموزش میتونم قوی و خوب عمل کنم، به این میگن اعتماد بنفس خوب و واقعی.

 

 

نوشتهٔ پیشین
تفاوت اعتماد بنفس و غرور
نوشتهٔ بعدی
کنترل عواطف و احساسات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست