1. خانه
  2. تمرین عزت نفس
  3. تمرین اول عزت نفس

تمرین اول عزت نفس

تمرین اول عزت نفس

یکی از تصمیمی که مدت ها به تعویق انداخته شده رو بنویسید و شروع کنید به انجامش. این تصمیم تصمیمیه که میدونید باید انجام بشه.

یعنی تغییری هست که مطمئنید طبق بازخورد هایی که گرفتید باید انجامش بدین اما همیشه میگید فردا، پس فردا، یه روز دیگه، یه ماه دیگه، از سال دیگه و . . .

یجورایی میدونید باید انجام بشه، میتونه یه تغییر شخصیتی باشه، یادگیری یه مهارت در حوزه کاریتون یا هر موضوع دیگه.(خیلی هم قرار نیست سخت باشه و سنگ بزرگی باشه، بین این موارد اون چیزی که سریعتر و راحت تر میشه انجامش داد رو شروع کنید برای اولین قدم)

شاید این تصمیم اینه که یه هدیه ببرم واسه مامانم، همسر، فرزندم یا .. .!  میتونه اینجوری باشه و در مورد روابط باشه. میدونید مدت هاست هر روز میگید یه وقتی باید برای بچه هام، پدرم، مادرم، همسرم و . .. بذارم و در کل یه تصمیمیه میدونی باید انجامش بدی.

یا یه کار اداریه که مدت هاست به تعویقش انداختی و نرفتی انجامش بدی یا هرچیز دیگه !

بلاخره کاری که میدونی باید انجام بشه و مدت هاست داری به تعویقش میندازی. به محض دیدن این تمرین بنویسش و متعهد کن خودت رو که همین امروز شروع کنی و اون قدم رو برداری و اون تصمیم رو اجرایی کنی.

خیلی خیلی مهمه اون چیزهایی که میدونیم باید تغییر ایجاد کنیم رو پشت گوش نندازیم و با هربار عمل کردن و متعهد بودن برای تصمیمات اساسی و درست که میدونیم باید اتفاق بیوفته رو با هربار انجام دادن. درهایی برامون باز میشه، اعتماد بنفسی کسب میکنیم، نتایجی میگیریم که خودمون تصور کنیم و باور کنیم چه اتفاقاتی در پیش رومون هست.

وقتی اون یک کار رو انجام دادی به خودت متعهد شو که تصمیم های اساسی و مهم رو به تعویق نمیندازم. برنامت رو جوری تنظیم کن که کارهایی که باید انجام بشود رو انجام بدی.

در نهایت هم بنویس که وقتی انجامش دادی چقدر ساده بود و اگر انجامش نمیدادی ممکن بود چه مشکلاتی واست بوجود بیاد.

این تمرین به ظاهر ساده 

که باعث میشه شروع کنید به عملی کردن یه تصمیمی که خیلی وقته به تعویق مینداختید میبینید که چقدر زندگی رو برای شما جذاب میکنه.

چقدر مسائل رو برای شما حل میکنه، چقدر باعث جلوگیری از بروز مشکلات در آینده میشه.

فرض کنید یک کار اداری هست و باید برید انجامش بدین و مدت هاست انجامش نمیدین و وقتی میرید انجامش میدین متوجه میشید، که اگر الان انجامش نمیدادی بعدا میوفتاد توی جریمه م خیلی مسائل و درگیری هارو واستون بوجود میاورد.

بعدی میفهمی تاثیر این تصمیماتی که به تعویق میندازی در آینده چقدر بزرگتر از اون چیزیه که الان فکر میکنی و اون زمان هایی که آزاد میشه بخاطر اینکه درگیر این مسائل نیستی در اون تایم ها چکارهای بزرگی میتونی انجام بدی. چقدر میتونی تو زندگیت پیشرفت کنی. این چنین کارهاست که باعث میشه نتایج افراد باهم متفاوت باشه.

یه سری ها که میگن وقت نداریم چون دارن کارهایی رو انجام میدن که تاثیر تصمیمات به تعویق انداخته ی گذشتشون است. یا تصمیم نگرفتن های درستشون است.

با هربار تصمیم گرفتن انجام دادن کارها دفعه های بعدی خیلی سریعتر میتونید تصمیم بگیرید. یعنی بجای اینکه شک و تردید و دو دلی باشه. این تبدیل میشه به عضله ای که هرچی بیشتر کار میکنه قوی تر میشه و تصمیم هایی که باید همون موقع باید گرفته بشه همون موقع گرفته میشه و انجام میشه، پروندش بسته میشه و میریم سراغ مرحله ی بعد.

یادتون باشه چنین تمرین هایی شاید به ظاهر ساده و کوچک باشن، اما ایجاد عادت انجام تصمیمات و به تعویق ننداختنشون و اینکه اون چیزی که باید انجام بشود رو انجام بدم. این باعث میشه که خیلی راحت تر در آینده بتونید تصمیم بگیرید.

مشکل خیلی افراد اینه که نمیتونند خیلی راحت تصمیم بگیرن، یعنی همیشه تو حالت دو دلی اند. نمیدونم ازدواج بکنم یا نکنم ؟ رابطم رو ادامه بدم یا تمومش کنم ؟ برم سراغ اون بیزینس یا نه ؟ از اینجا استعفا بدم یا نه ؟ و . . .

و تو کل زندگیش در یه تردید همیشگی است، چرا ؟ بخاطر اینکه نیومده از تصمیمات کوچک شروع کنه، نتایجش رو بگیره و این عضله ی سریع تصمیم گرفتن، انجام دادن و رفتن به مرحله ی بعد رو تقویت نکرده .

تردید بدترین سم برای زندگی هست.  شما حتی اگر یه تصمیم اشتباه بگیرید،انجام بدید و نتیجش رو بگیرید بهتر از اینه که کاری رو انجام ندید و ندونید که نتیجش چی میشه و در تردید بمونید که انجام بدم یا نه ؟

حتی اگر تصمیمی باشه که نتیجش جالب نباشه، وقتی انجام میشه به شما کمک میکنه برای تصمیمات بعدی، به شما کمک میکنه برای پیشرفت، یه شما کمک میکنه برای آگاه بودن از خودتون، جهان و بازخورد هایی که از جهان میگیرید. خیلی بهتر از تصمیم نگرفتن و حرکت نکردنه.

بنابراین با چنین باوری و دیدگاهی این تصمیمات رو بگیریم و شروع کنیم به انجام دادن

از کارای کوچک شروع کنیم و وقتی انجامش دادیم ونتیجه ی خوبش رو که دیدیم بریم سراغ تصمیم های یه ذره بزرگتر و بزرگتر و بزرگتر.

نوشتهٔ پیشین
کنترل عواطف و احساسات
نوشتهٔ بعدی
چطور انگیزه ایجاد کنم تا حرکت کنم ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست