1. خانه
  2. روانشناسی ثروت
  3. ثروت خوبه یا نه ؟ (مثال هایی از قرآن)

ثروت خوبه یا نه ؟ (مثال هایی از قرآن)

ثروت خوبه یا نه ؟

باور های غلط

  • هرکسی ثروتمند میشه از خدا دور میشه
  • هرجا کاخی ساخته میشود بدانید که خون ها و حق های زیادی پایمال شده
  • فلانی وضعش خوبه ؟ از دزدی و کلاهبرداری بوده
  • ادم های ثروتمند اصولا آدم های خوبی نیستن

اما در واقعیت

ثروت یا همان رزق در مورد صحبت مشیه یه نعمت هست، نعمت و روزی هم به اشخاصی داده میشه که جزو دسته هایی هستند که میشه در یک کلام گفت اشخاصی (با ایمانان، شاکران و . ..) که در مسیر خداهستند.

مثال (در انتها آیه های بیشتری قرار داده شده)

اعراف 32

بگو: چه كسى زينت‏هاى خدا را كه براى بندگان خود آفريده حرام كرده و از صرف رزق حلال و پاكيزه منع كرده؟ بگو: اين نعمتها در دنيا براى اهل ايمان است و خالص اينها  در آخرت براى آنان خواهد بود. ما آيات خود را براى اهل دانش چنين مفصل و روشن بيان میكنيم.

از جنبه های دیگه هم بخوایم در قرآن نگاه کنیم میبنیم خیلی از پیامبران ثروت های چشمگیری داشتند، مثلا ملک سلیمان، حضرت یوسف که عزیز مصر بود، حضرت محمد که خدیجه تمام دارایی خودش رو در اختیار ایشون قرار میده.

یا  امام علی که نخلستان های امام علی (ع) که خیلی هم معروف هست، یا امام حسن مجتبی که یکی از ثرتمندترین مردان عرب بود که سفره امام حسن زبانزد خاص و عام هست.

هرچه که در قرآن و نمونه های واقعی نگاه میکنی نمیبینی که ثروت یا دارایی، موجب این شده که شخصی از خدا فاصله بگیره چه بسا که  اون ثروت کمک میکرده که مسیر پیامبران و کارایی که میخوان انجام بدن به واسطه دارایی و ثروتشون بهتر و راحت تر انجام بشه.

با این منطق که

ما ثروتمندانی داشتیم که در مسیر خدا بودن (پیامبرانی مثل سلیمان، یوسف، امام علی و . . .)

و ثروتمندانی داشتیم که در مسیر خداوند نبودن

میتوانیم بگوییم

بودن ثروت هیچ تداخلی با نزدیکی با خداوند ندارد و حتی به کمک ثروت میتوانیم خیلی کارهای خدا پسندانه ای انجام بدیم .

آیه های قرآنی در مورد رزق

بقره 22

آن خدايى كه براى شما زمين را گسترد و آسمان را برافراشت و فرو باريد از آسمان آبى كه به سبب آن بيرون آورد ميوه‏هاى گوناگون براى روزى شما، پس كسى را مثل و مانند او قرار ندهيد در حالى كه میدانيد

 

بقره 25

و مژده ده كسانى را كه ايمان آوردند و نيكوكارى پيشه كردند كه جايگاه آنان باغهايى است كه نهرها در آن جارى است، و چون از ميوه‏هاى گوناگون آن بهره‏مند شوند گويند: اين مانند همان ميوه‏هايى است كه پيش از اين در دنيا ما را نصيب بود، و از نعمتهايى مانند يكديگر بر آنان آورند، و آنها را در آن جايگاههاى خوش، جفتهايى پاك و پاكيزه است و در آن بهشت، جاويد خواهند زيست.

بقره 126

و مژده ده كسانى را كه ايمان آوردند و نيكوكارى پيشه كردند كه جايگاه آنان باغهايى است كه نهرها در آن جارى است، و چون از ميوه‏هاى گوناگون آن بهره‏مند شوند گويند: اين مانند همان ميوه‏هايى است كه پيش از اين در دنيا ما را نصيب بود، و از نعمتهايى مانند يكديگر بر آنان آورند، و آنها را در آن جايگاههاى خوش، جفتهايى پاك و پاكيزه است و در آن بهشت، جاويد خواهند زيست.

بقره 172

اى اهل ايمان، روزى حلال و پاكيزه‏اى كه ما نصيب شما كرده‏ايم بخوريد و شكر خدا به جاى آريد اگر شما خالص خدا را مى‏پرستيد.

بقره 212

حيات  دنيوى براى كافران جلوه نمود و آنها اهل ايمان را فسوس و مسخره مى‏كنند ولى مقام تقوا پيشگان روز قيامت برتر از كافران است، و خدا طبق قوانین روزى بی‏حساب می بخشد.

بقره 254

اى اهل ايمان، از آنچه روزى شما كرديم انفاق كنيد پيش از آنكه بيايد روزى كه نه كسى  چيزى تواند خريد و نه دوستى و شفاعتى به كار آيد، و كافران  خود ستمكار بوده‏اند.

ال عمران 24

شب را در پرده روز نهان سازى، و روز را در حجاب شب ناپديد گردانى، زنده را از مرده و مرده را از زنده برانگيزى، و طبق قوانین روزى بیحساب عطا كنى.

آل عمران 37

پس خدا او را به نيكويى پذيرفت و به تربيتى نيكو پرورش داد و زكريّا را براى كفالت و نگهبانى او برگماشت؛ هر وقت زكريّا به صومعه عبادت مريم مى‏آمد نزد او رزق شگفت آورى مى‏يافت، گفت كه اى مريم، اين روزى از كجا براى تو مى‏رسد؟ پاسخ داد كه اين از جانب خداست، همانا خدا طبق قوانین روزى بی‏حساب دهد.

مائده 88

هر چيز حلال و پاكيزه كه خدا روزى شما كرده از آن بخوريد، و بپرهيزيد از (مخالفت) آن خدايى كه به او گرويده‏ايد.

مائده 114

عيسىِ مريم گفت: بارالها، اى پروردگار ما، تو بر ما از آسمان مائده‏اى فرست تا  براى ما و كسانى كه پس از ما آيند روز عيد مباركى گردد و آيت و حجّتى از جانب تو براى ما باشد، و ما را روزى ده، كه تو بهترين روزى دهندگانى.

انعام 142

و از بعضى چهارپايان استفاده باربرى و سوارى كنيد. از آنچه روزى شما كرده بخوريد و از پى اغواى شيطان نرويد، كه او شما را دشمنى آشكار است.

انفال 3

آنان كه نماز را به پا مى‏دارند و از هر چه روزى آنها كرده‏ايم انفاق می‏كنند.

انفال 4

آنها به راستى و حقيقت اهل ايمانند كه نزد خدا مراتب بلند و آمرزش و روزى نيكو دارند

انفال 26

و به ياد آريد زمانى كه عده قليلى بوديد كه شما را ضعيف و خوار در زمين مى‏شمردند و از مردم  بر خود ترسان بوديد كه مبادا شما را  برچينند، بعد از آن خدا شما را در پناه خود آورد و به يارى خود نيرومندى و نصرت به شما عطا كرد و از پاكيزه‏ترين  طعامها روزى شما فرمود، باشد كه شكر به جاى آريد

انفال 74

و آنان كه ايمان آوردند و هجرت گزيدند و در راه خدا كوشش و جانفشانى كردند و هم آنان كه (مهاجران را با فداكارى) منزل دادند و يارى كردند آنها به حقيقت اهل ايمانند و هم آمرزش خدا و روزى نيكوى بهشتى مخصوص آنهاست‏.

و صد ها آیه دیگه که میتونید با بررسی ریشه رزق در قرآن ببینید و نتیجه گیری کنید که اتفاقا افرادی که از یاران و نزدیکان خداوند هستند از روزی و رزق بیشتری (نعمت های خداوند) بهرمند میشوند.

نوشتهٔ پیشین
تصاویر سینمایی مذاکره را فراموش کنید !
نوشتهٔ بعدی
افراد بی خانمانی که ثروتمند و مشهور شدند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست